Pearson Education - Expensive for the sake of being expensive

138 of 213 Pearson Education reviews

I am so glad to finally be in my last year of college.Let me tell you, going into debt to pay for school to take classes I hate and will never use sure is fun.

I am on my last 2 math and science courses. All of these classes use Pearson products which are exorbitantly priced to say the least. Over $100 per math class to access my required materials, and for my chemistry class? The required package cannot be found for under ~$250.

Sometimes the site has log in problems, or shuts down for maintenance at inconvenient times. Luckily I have not had to contact their "customer service" SO FAR because from reading other reviews it seems hard to get through. The worst issue for me is the price. We are bent over simply because they can do it.

The products and site are not worth the money but they will get it anyhow.

Kudos on your business model, Pearson.DIAF

This review is a subjective opinion of a user.
Report Comment Private message author

More Review Details

Customer service
Product or Service Quality

  • What I liked
      No items
  • What I disliked
    • Price

Reason of review:
Pricing issue
Preferred solution:
Price reduction
Product or service
Pearson Education Exam Preparation Materials
Review category
Education
review #681572

Author wants to be contacted by the company. Learn more

Had an experience with Pearson Education? Submit review ›
Helpful? 2 Yes 2 0 No 0
Had the same issue 2 Yes 2
138 of 213 Pearson Education reviews

Post a comment to start a discussion.

Great comment! Would you like to convert it into review?

You will be able to edit the text before publishing.

 
×
You were reading a complaint about Pearson Education.
Filing a new complaint about
×